9000Q+9000P - szett - Dupla élvezet!
Nem kis várakozás és türelmetlenség volt bennünk mire végre megérkezett az Audiolab 9000Q elő- és 9000P végerősítő hozzánk!
Mit konstruált a "Hang"labor, miért kellett két készülékbe tenni a 9000A-t?
Nos íme:
Előzmények:
Nagy várakozás előzte meg az Audiolab két új termékét a piacon, beharangozták 2024 májusában Münchenben, mi disztribútorok már megkaptuk a műszaki adatait is a készülékeknek, persze teljes titoktartás mellett, majd több hónap "érlelés" után a termékek megérkeztek Európában idén januárban. Minden nagykereskedő kapott egy-két darabot kipróbálásra, ismerkedésre, de azokat persze ki se tudtuk tenni a pultra mert azonnal megrendelték, így a szett érdemi meghallgatásával várnunk kellett pár hetet, amíg jött végre a nagy szállítmány, amiből tudtunk hozni bőséggel.
Várakozás közben azért szerencsénk is volt, megérkezett a Wharfedale Super Linton hangfala is, adta magát a helyzet, legyen ő az egyik delikvens a szintén Wharfedale Aura 2 és Aura 4 hangfalak társaságában a kipróbálásban!
A 9000P végerősítő sztereó/monó üzemmódban is hallgatható, ami újdonság a márkánál, a 8300 sorozatban külön van sztereó és külön monó végerősítő, ráadásul a készülék méretei teljesen megegyeznek a 9000 sorozat darabjaival. Ez elsőre furcsának tűnhet, hol van ebben az erő, tehetnénk fel ezt az ostoba kérdést, javaslom ne tegyük!
Igaz, a 8300 sorozat csatornánként 140W/8 ohm teljesítménye most 100/ 8 ohm, ami bőven elegendő a legtöbb hangfal számára, másrészt a 9000P egy kapcsolással állítható mono üzemmódba, ahol a teljesítmény már felkúszik csatornánként 300W/8 ohm -ra, amivel a világból ki lehet üldözni mindenkit a szobából...
A 9000Q előerősítő avatatlan szem számára olyan mint a 9000A erősítő, de segítünk, az előlapon nem három, hanem két tárcsa van:) Így pont úgy néz ki mint a 9000N hálózati lejátszó:))) Amúgy tényleg nagy az egyezés, a forma, a kijelző, a csatlakozók egyformák. Ugyanaz a menü, az állíthatóságok a filterektől, az input forrás hangerejéig. Egy eltérés van, a 9000Q menüjében feltűnt a hangszínszabályozási lehetőség, ami korábban egyetlen általunk ismert Audiolab készülékben nem szerepelt!
Lehűtjük a kedélyeket, ezt normál esetben senki emberfia nem fogja használni, de "mókusvakításnak" megteszi:)
Miután nyugtáztuk a két készüléket, tisztáztuk a merre-hogyant a funkciókban, súlyban, teljesítményben csak ott maradt a kérdés, ami bennünket már tavaly május óta izgatott,van egy nagyszerű 9000A integrált sztereó erősítő, most meg itt vannak ezek a "klónok", két darab vas, de a hangszínszabályzó kivételével gyakorlatilag tök ugyanaz mint az integrált erősítő? A teljesítmény, a 320 VA toroid trafó, a 15A max. kimeneti áram, a Gain érték, szinte egyforma S/N érték, hogy a végerősítő adataiból idézzünk, vagy ugyanaz a DAC, kijelző, be- és kimenetek, kimenő impedancia, szinte egyforma S/N érték a előerősítőéből?
Ki szeretne egy drágább, több kábellel rendelkező, kevésbé "feleségbarát" szettet, mikor olcsóbban mindez ott van a 9000A-ban?
Csatlakoztatás:
A párost NorStone Jura XLR kábellel kötöttük össze, a hálózati kábel Jura táp és Taga Gold(végerősítő) volt, a Super Lintont és az Aurákat Taga Platinum 18 eres kábel kötötte össze a végerősítővel. Némi tanakodás után az emberléptékű árral rendelkező Silent Angel Bremen SL1 Plus lejátszót (NorStone Skye tápkábel) választottuk, igaz XLO Reference koaxiális kábellel vezettük a hangot a 9000Q-ba, azaz a digitális fordítást meghagytuk az Audiolab-nál:) Tápellátást a Taga PF-1000LPS trafós hálózati jelkondícionáló segítségével emeltük a megfelelő szintre (beleértve a beltéri router áramellátását is). A rendszer teljes ára így hangfaltól függően 2,5-2,8 millió forint.
Hallgatási távolság kicsit több mint 3 méter, 55 nm-es tér, kb. 170 légköbméter.
Meghallgatás:
Referenciának az Audiolab 9000A erősítőt és a 8300 monoblokkjait tettük meg, de el kell ismerjük, nem sokáig! Ugyanis a szett az első megszólaltatott hangtól kezdve másként viselkedett mint az integrált erősítő, és teljesen másként mint az Audiolab korábbi végerősítői.
Hallgattuk pl. Taylor Swift:Breathe, vagy Josh Groban: Won't look back nótáit, Jean-Michel Jarre klasszikus Oxygene felvételeit, a Depeche Mode: Everyting counts klasszikusát, mondhatnánk még több dalt is, de az általános benyomásunk az volt, ez mégsem, pontosabban nagyon nem ugyanaz mint a 9000A csak két készülékben. A szett nagyon jelentősen tovább lép dinamikában, atmoszférában, de még talán finomságban is! Pont azokban amikben korábban a végerősítők, köztük a 8300-as végerősítők is lemaradtak... A zene finom, atmoszférikus, szárnyal az énekhang, a közép nagyon részletes, a mélyek meg hatalmas erővel szólalnak meg.
A Super Linton a maga 20 cm-es mély hangszóróival, 8 ohm ellenállásával igényli az energiát, nos itt nincs panasz, a szett elképesztő lazán szólaltatja meg a hangfalat, így az énekesek hangjának rezdülései, sóhajai ott vannak a térben, kézzel fogható a jelenlétük!
2 Chainz,Drake,Quavo: Bigger Than you felvételénél fogalmat alkottunk ismét arról, miért is kell az erő az erősítőbe, miért kell egy jó végerősítő az emberfiának! Az ilyen nótákat nem érdemes halkan, soványka hangfalon, erőtlen erősítőn hallgatni, ebben az összeállításban viszont az is ilyen zenéket fog a jövőben hallgatni aki korábban a létezésükről sem tudott!
Minél többet hallgattuk a rendszert annál nehezebb volt "lejönni" róla. Olyanok fogalmazódtak meg bennünk, lehet ezt fokozni ebben az árban, vagy ez már a high-end alját is megüti, vagy ennél alább ne adja valaki aki valami tényleg jót keres és hasonlók.
A teljesebb kép végett ekkor a szettet a Wharfedale Aura 2 és 4 hangfalaival is "összeengedtük".
A hatás ugyanaz, a részletek nagyon hallhatóak, a magas hangok hihetetlen szépek, Delta Goodrem vagy éppen Lara Fabian olyan szinten szól, ahogy korábban nem hallottuk. Ugyanez igaz Janet Jackson: Black Eagle felvételére. Az ilyen típusú nóták egyszerűen nem jönnek így ki ezekből a hangfalakból egy mezei sztereó erősítővel legyen az akár a márkatárs 9000A, hogy olcsóbb készülékekről már ne is beszéljünk.
Így leszögezhetjük mint megállapítást, ez az elő-végfok páros olyan hangot tud adni, amit egyetlen, általunk hallott Audiolab erősítő sem! Óvatosan fogalmazunk, de a hazai választékban sem biztos hogy ennek a szettnek van valós vetélytársa ezen a milliós árszinten!
Sztereó erősítő kihúzva, konstruciós, felépítési okokból egyiknek sincs ilyen dinamikája, könnyedsége, pláne nagyobb méretű, vagy nehezebben meghajtható dobozokkal.
Mivel ez a szett felveszi a versenyt finomságban, részletességben is a hasonló árú sztereó erősítőkkel, így a korábbi, végerősítőkre nagyon jellemző hátrány is megszűnt.
Persze ezt követően is fognak jó sztereó erősítőket eladni, de aki ilyet vesz nem árt ha tudja a korlátokat.
Ez a szett hiánypótló, ha úgy tetszik monopol termék, mert neves márkák elő-végfok párosai inkább a 2,5-3 milliós ár alját súrolják, így az Audiolab párosa még kívánatosabb lehet sok vásárlónak.
Összegzés:
Az Audiolab 9000Q-9000P párosa egyértelműen a legjobb választás a márka erősítői közül. Megtartja a 9000A nagyon szép hangját, sokoldalúságát, de tovább is viszi azt, mivel eltünteti a korábbi Audiolab végerősítőkre is jellemző, picit homályosabb részlet visszaadást, ami miatt sokan nem tudták egyértelműen jobbnak tartani a elő/végerősítős redszereit az integrált sztereó erősítőhöz képest.
Itt ez a gond nem létezik. Elvitathatalanul magasabb szint az elő/végerősítő!
Olyanoknak ajánljuk, akik "benne vannak már a nádasban" sok éve, azaz építgetik, fejlesztik a rendszerüket, hallgatnak mindenfajta szakértőre, webmondóemberre, elhisznek tanmeséket hogy lehet "okosba" megúszni költségeket, de valahogy nem sikerült, és persze van is rá szándék és anyagi lehetőség, és szeretnének valami "végső megoldást", egy olyan hangot aminél meg tudnak állni, amit hallgatva nem a hibákat, a gyenge pontokat fogják keresni és nem az fog a fejükben járni, hol és hogyan kellene tuningolni a cuccot a várt élményért, hanem leülnek és zenét hallgatnak! Ahol végre a zenén van a hangsúly és az élvezeten, nem pedig a hangokon és hiányosságokon.
Mivel a páros hibátlanul lekezel minden értelmes méretű hangfalat, kiszolgál türéshatáron belüli hangerőig minden fület, betölt minden, nem abnormális méretű teret, így nem tudunk mást javasolni: Hajrá Előre!